x
ÖNPENCERE.jpg (56 KB)
Sublimasyon Baskı ile Transfer Baskı Arasındaki Farklar?

Sublimasyon Baskı ile Transfer Baskı Arasındaki Farklar?

24 Nisan 2021

Transfer baskı, özel bir kağıt üzerine tatbik edilen mürekkebin diğer materyaller üstüne ısı ve basınç yöntemi ile görselin transfer edilmesi yöntemidir.  En çok bilinen üç ayrı transfer baskı yöntemi vardır. Süblime de denilen Sublimasyon transfer baskısı, Serigraf transfer baskısı ve Ofset matbaa transfer baskısı ‘dır.

Bunları kısaca anlatacak olursak,

Serigrafi Transfer Baskı – Genelde 3 renk desenlerin özel kağıda uygulanması ve ısı basınç yöntemi ile genelde tekstil ürünleri ve çeşitli materyallerin üzerine uygulanan tekniktir. Çok yüksek makine ve parkur yatırım maliyetleri gerektirir ve seri işlerde kullanılmak zorundadır. Çünkü baskı yapılabilmek için kalıp gerektirir. Kalıp maliyetleri yüksektir.

Ofset Transfer Baskı –  Özel transfer kağıdının çok renkli fotoğraf (CMYK) özelliğindeki desenlerin ofset makinesinde basılması sonrasında serigraf tekniği ile genellikle su bazlı boyalarla transfer presleri ile ısı ve basınç  yöntemi ile uygulanan baskı tekniğidir. Burada da çok yüksek yatırım maliyeti gerektirmektedir.

Süblimasyon Transfer Baskı –  Bilgisayar yardımı ile hazırladığımız göselin transfer kağıdı üzerine, içerisine sublimasyon mürekkebi konulmuş masaüstü Epson yazıcısı kullanılarak aldığımız çıktıyı, sublimasyon baskı uyumlu ürün üzerine koyarak ısı transfer makinesi ile basınç yöntemi ile yapılır. Yatırım maliyeti çok düşüktür. Kişiye özel hediye ve promosyon baskılarda kullanılır.

Süblimasyon baskı tekniği son derece kaliteli ve kullanışlı bir baskı tekniğidir. Birçok kullanıcı, kişiye özel ürün ve hediyelik malzemeleri üreteceği zaman süblimasyon baskı tekniği yöntemine başvurur.

Sublimasyon baskı ve transfer baskı arasındaki farkı kısa ve net olarak özetlersek; sublimasyon Baskı, transfer baskının bir çeşididir. Genellikle kişiye özel ürün ve promosyon ürün baskılarında kullanılır.

Sublimasyon baskı ile alakalı videolarımıza Teknofinal Youtube Kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

Bu blog yazımızı da okuyabilirsiniz: Sublimasyon Baskı Nedir?

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.