Sublimasyon Baskı Nedir?

Sublimasyon Baskı Nedir?

26 Mart 2021

Sanıyoruz ki sizler de kişiye özel baskıların yapılış tekniği olan sublimasyon baskısının ne olduğunu merak ediyorsunuz. İşte biz de sizler için bu keyifli yazıyı hazırladık... Sublimasyon baskının ne olduğuna başlamadan önce isterseniz sizlere 'sublimasyon' kelimesinin ne anlama geldiğinden bahsedelim:  

Bilimsel olarak baktığımız zaman sublimasyon kimyasal bir ifadedir, maddenin yüksek sıcaklık altında katı hâlden sıvı hâle geçmeden direkt olarak gaz hâle geçmesine denir. Sublimasyon baskıda da bu özelliği gösteren mürekkep oluyor. Elbet de normal bir mürekkep bu özelliği göstermez. Bunun için özel sublimasyon mürekkeplerimizi kullanmalısınız :)

Sublimasyon veya Sublime ‘de denilen bu sistem; Sublimasyon mürekkep parçacıkları, bir inkjet yazıcı vasıtası ile transfer kâğıtları üzerine aktarılır. Transfer kâğıdı, transfer yapılmak istenilen yüzey üzerine konularak, ısı transfer baskı makineleri ile ısı altında preslendiğinde transfer kâğıdı üzerinde bulunan mikro parçacıklar halindeki katı süblime mürekkep parçacıkları gaz haline geçer. Eğer ortamda polyester molekülleri bulunuyorsa, gaz formuna geçen boya polyester moleküllerini boyar. Baskı yapılacak yüzey polyester içermiyorsa gaz fazına geçen boya havaya karışır.

Bu bloğumuzda kafanız biraz karışmış olabiliriz ama diğer bloğlarımızı okuduğunuzda sublimasyon baskının nasıl yapıldığını daha iyi anlayacaksınız.

Bu blogda sadece Sublimasyon Baskı Nedir? bunu kelime olarak anlatmaya çalıştık.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.