x
ÖNPENCERE.jpg (56 KB)
Sırala
Görünüm:
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.

Satranç Setleri

Dünyanın en eski ve en popüler oyunlarından biri olan satranç günümüzde de milyonlarca kişi tarafından oynanıyor. Stratejik düşünme, zeka, sabır ve konsantrasyon gerektiren oyun özel tahtası ve taşları sayesinde oynanabiliyor. Yani oyunu oynamak için mutlaka bir satranç takımı gerekiyor.

İki kişiyle oynanan satrançta, her oyuncunun birer tane şah ve veziri, ikişer tane at, fil ve kalesi, sekizer tane de piyonu bulunur. Bu taşlar oyunun kurallarına göre hamle yaparken, oyun bir oyuncunun diğer oyuncuyu mat etmesi ile sona erer. Satranç oyunu birçok ayrıntıya sahipken, kullanılan satranç takımları da oldukça çeşitli şekillerde piyasada yer alıyor.

En Çok Kullanılan Satranç Takımları Hangileridir?

Büyük bir popülariteye sahip satranç oyunu hemen her yerde oynanabiliyor. Ancak yine oynanabilmesi için oyuncuların yanında takımının da olması gerekiyor. İşte bu yüzden hemen her çantaya sığabilecek, fazla yer kaplamayacak mini satranç takımı çeşitleri satranç tutkunlarının mutlaka sahip olduğu takımlardan biri olarak görülüyor. Küçük satranç takımı çeşitleri çantalarda yerini alırken, her mekan satranç oynayacak bir alana dönüşüyor.

Bununla birlikte özellikle ilköğretim yıllarında çocuklara satranç dersleri veriliyor. Daha küçük yaşta disiplinli bir düşünce sistemi geliştirmesine faydalı olan bu oyun için okul satranç takımı çeşitleri tercih ediliyor. Derslerinden arta kalan zamanlarda bu önemli strateji oyununu öğrenen ve turnuvalara katılan öğrenciler yanlarında kolaylıkla taşıyabilmek için katlanabilir satranç takımı modellerini tercih ediyor.

Silindir bir çanta içinde, yumuşak malzemeden üretilen satranç zemini ve taşlarıyla kolaylıkla taşınabilen rulo satranç takımı çeşitleri yine okullarda öğrencilerin en çok kullandığı setler arasında yer alıyor. Bununla birlikte seyahat ederken satranç oynamayı sevenler, gittiği her yere satranç takımını da götürenler ve evinde çok fazla yeri olmayanlar da bu tarz takımları tercih ediyor.

Bez satranç takımı modelleri de yine seyahatlere en uygun takımlardan biri olarak gösteriliyor. Zira katlandığında oldukça küçük bir alan kaplayan satranç zemini taşlarla birlikte plaj çantasından kol çantasına kadar her yere kolaylıkla sığabiliyor. Bu da ormandan sahile, kafelerden parklara kadar her yerde satranç oynamayı mümkün hale getiriyor.

Tahta satranç takımları ise klasik satranç severlerin en çok tercih ettiği modeller arasında yer alıyor. Daha resmi ve daha ağır bir havaya sahip olan bu tarz satranç takımları evlerde ve ofislerde kullanılıyor. Kapaklı olan modellerde taşlar kutunun içinde saklanırken, taşların kaybolarak takımın bozulmasının da önüne geçilmiş oluyor. Profesyonel satranç takımı çeşitlerinin de genellikle tahta olan takımlardan seçildiği görülüyor.

Süblimasyon baskı ürünleri arasında yer alan kişiye özel satranç takımlarında ise kapağın metal olan bölümünde satranç takımının sahibinin ismi yazılıyor. Böylelikle takımın sahibi kendine özel bir set ile oynamanın tadını çıkarırken, başka takımlarla karışma veya kaybolma gibi durumların da önüne geçilmiş oluyor.

Diğer yandan bugün evlerde ve ofislerde dekoratif satranç takımları da sıklıkla kullanılıyor. Bulunduğu ortama üst düzey bir hava katan dekor satranç takımı çeşitlerinin genellikle cam ve kristal malzemeden üretildiği görülüyor. Yine bununla birlikte dünyanın pek çok yerinde üretilen dekoratif satranç takımı modellerinin oldukça fazla çeşide sahip olduğu görülüyor. Her toplumun farklı kültür öğelerine uygun şekilde üretilen bu satranç takımları oynanmaktan çok sergilenmek amaçlı tercih ediliyor.

Satranç Takımı Fiyatları

Her üründe olduğu gibi satranç takımı fiyatları da ürünün malzemesine ve tasarımına göre değişiklik gösteriyor. Buna göre cam, metal ve tahtadan üretilen bir satranç seti ile plastikten üretilen takımın fiyatları arasında geniş bir aralık yer alıyor. Satranç fiyatları yine aynı malzemenin kalite farkında göre de değişiyor.

Kaliteli satranç takımları, doğal olarak fiyat açısından daha yüksek bir segmentte yer alıyor. Buna takımın taşlarının malzemesinden tasarımına, zeminin üretiminde kullanılan malzemeye kadar farklı birçok faktör etkide bulunuyor. En iyi satranç takımları, en pahalı takımlardır demek pek doğru olmasa da elbette kalite ve fiyat doğru orantıda hareket ediyor.

Bununla birlikte en ucuz satranç takımı modellerine bakıldığında daha portatif ve hafif malzemelerden üretilen takımların bu segmentte yer aldığı görülebiliyor. Tekno Final (teknofinal.com) sitesi üzerinden satışa sunulan farklı fiyat ve farklı kalitedeki satranç takımları hemen herkesin ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde yer alıyor.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.